Човечеството е на ръба да докара Земята до краен предел и ще претърпи огромни загуби, ако не действа срещу загубата на биоразнообразие.
За това предупредиха експерти преди началото на Конференцията на ООН за биоразнообразието (COP16), която започна в понеделник в колумбийския град Кали и ще продължи до 1 ноември, предаде “Гардиън”. В рамките на 12-дневния форум близо 200 държави преговарят как да предотвратят масови изчезвания на видове и как да се борят с разпадането на екосистемите.
Това е първата среща на ООН за биоразнообразието от 2022 г., когато световните лидери постигнаха амбициозно споразумение. То включва 23 цели, които човечеството трябва да изпълни до 2030 г. Сред тях са ангажиментът 30% от площта на планетата да са изцяло природа, възстановяване на 30% от най-разрушените екосистеми, както и редица икономически реформи.
Учени и експерти от цял свят предупредиха, че залогът за биоразнообразието е “твърде голям” и “няма време за губене”. “Обречени сме на огромни щети и се движим в посока, която само ще ги увеличи”, обясни проф. Том Оливър - специалист по приложна екология в Редингския университет.
Според проучвания от 1970 г. насам популациите на дивите животни са намалели средно със 73%. Странстващите гълъби, каролинските папагали и гигантските костенурки от Галапагоските острови са сред многото видове, които вече са изчезнали заради хората.
“Срамно е, че нашият единствен вид води до изчезването на хиляди други”, коментира още проф. Оливър.
Кризата на биоразнообразието засяга пряко и хората, които разчитат на природата за храна, вода и чист въздух. Според проф. Оливър “през следващите 15-20 години ще бъдем свидетели на продоволствени кризи”, като допълни, че очаква и замърсяване на сладководните басейни, окисляване на океаните, още горски пожари, цъфтежи на водорасли и др.
Проф. Оливър работи с правителството на Великобритания, за да идентифицира трайните рискове от загубата на биоразнообразие. В доклад за т. г. той посочва редица, сред които избухването на епидемии, увеличение на наводненията, загуба на насекоми, които опрашват земеделските култури, крах на рибарството. Професорът подчертава, че планетата ни в момента се намира в епоха на “масово измиране”, като е неясно дали сме прекрачили безвъзвратно границата на опасната тенденция.
Учени твърдят, че дейността на човека е тласнала света в т. нар. опасна зона по 7 от общо 8 показателя за планетарна безопасност. Без навременни мерки загубата на биоразнообразие ще се ускори, като все повече видове ще могат да оцелеят единствено в плен в зоопарковете.
Разрушаването на околната среда освен това е и прецедент за конфликти и неравенство. “Вече станахме свидетели на предизвикан от околната среда глад в Мадагаскар, пише "24 часа". Ще станем свидетели на все повече конфликти за достъп до ресурси, особено вода и храна”, заяви д-р Андрю Тери - шеф на отдела за опазване на околната среда в Лондонското зоологическо дружество. Той допълни, че се очаква и ръст на здравните проблеми, особено заради горещините в градовете, тъй като “температурите се повишават до непоносими нива, а замърсяването се увеличава”.
Експертите предупреждават още, че екосистемите вече се доближават до т. нар. критични точки - влошено състояние, което ги прави по-уязвими. “Някога тучните тропически райони ще се превърнат в сухи савани, океанските течения ще се променят напълно. Ще станем свидетели на огромни промени, които ще засегнат човечеството”, казва още д-р Тери.
“Препитанието на хората е в центъра на проблема с биоразнообразието”, коментира д-р Тонтоза Уганджа - експерт по възстановяването на Земята. Тя е категорична, че ако не действаме сега, “ще изгубим историята си, защото нашата природа е нашата история. Изгубили сме не само ключови видове - изгубили сме връзката си със Земята”.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.